Otkrića u hidrotehničkom laboratoriju - podsjetnik na 2017./2018. (1/4)

Autor: Martin Miharija, 4. 7. 2018.

Festival znanosti održava se već šesnaest godina, a ovogodišnja tema bila su „Otkrića“. Učenici šestih razreda sa svojim su razrednicama Emilijom Cuculić te Alenkom Poropat posjetili Građevinski fakultet na Kampusu gdje se 16. travnja 2018. održalo predavanje o dva novija tehnološka otkrića: dronovima i 3D printeru.

Zanimljivo predavanje o namjenama obje naprave zadivile su i iznenadile učenike. Doznali su da je trenutno najveći projekt u kojem pomaže 3D printer izgradnja pregrade na rijeci Neretvi jer se zbog stalnog miješanja slane i slatke vode narušava prirodna ravnoteža živih bića u toj rijeci. Grad Rijeka ima najveći i najprecizniji 3D printer u Hrvatskoj pa se ovdje izrađuju modeli takvih pregrada.

Dronovi također imaju mnogobrojne korisne namjene. Upravo se njima na Plitvičkim jezerima snima reklama koja bi mogla privući  više turista iz brojnih zemalja.

Na predavanju je bilo govora o valovima. Saznali smo kako se kreću te zašto kod nas na Jadranu nema puno pješčanih plaža, ni tsunamija.

Prodekan za znanstveno-istraživački rad i međunarodnu suradnju te voditelj laboratorija prof. dr. Vanja Travaš upoznao nas je s impresivnim otkrićima i objasnio koje je obrazovanje potrebno kako bi mogli raditi s ovakvim napravama budućnosti.

Tko zna, možda baš netko od nas ostvari karijeru ispunjenu otkrićima koja će unaprijediti čovječanstvo.

Vita Tijan, 6.a