Hoće li nas otpuhati bura ili zasvirati zvucima Velebita

Autor: Vita Tijan, 7. 12. 2018.

Članovi instrumentalne skupine, tridesetak učenika od petog do osmog razreda OŠ Brajda, produžili su, ionako produženi vikend, 5. studenoga 2018. g. izletom na sjeverni dio planine Velebit.

Toga smo se sunčanoga jutra okupili na autobusnoj stanici Pomerio, te s profesoricama glazbene kulture Majom Bolić i engleskog jezika Vesnom Benić, krenuli u uzbudljivu avanturu.

U autobusu nas je pozdravila vesela vodičkinja koja na ovakve destinacije uglavnom vodi Engleze i Nijemce. Nismo se puno razlikovali, ipak je s nama bila teacher Vesna.

Kratko zastajemo u Senju, gradu Uskoka i glagoljaša. Dok jedem sendvič i osjećam senjsku buru, zamišljam kako hrabri Uskoci brane ovaj najstariji jadranski grad s Kule Nehaj (simbola grada Senja) koja se nazire u daljini.

Zavojiti nas putevi vode do prijevoja Vratnik - početak nacionalnog parka Sjeverni Velebit, koji ima još  važno prometno i strateško značenje u Hrvatskoj. Autobus staje, a mi se počinjemo uspinjati na brdo razgledati Svetište Majke Božje Krasnarske. Kako bismo se malo rastrčali, spuštamo se prema šumici čija se stabla, već potpuno gola, stidljivo skrivaju od naših pogleda. Punim plućima udišemo svježi zrak, osluškujemo ptice, odmaramo  srce i dušu – što ne uspijevamo u gradu.

Došavši u mjesto Krasno (koje je doista krasno) – ulaznu točku NP Sjeverni Velebit, zaputili smo se u Kuću Velebita. To je interaktivni i moderni muzej otvoren prije nešto više od godinu dana. I ovaj put nas dočekuje simpatična mlada kustosica koja nam je ispričala zanimljive priče o meteorologiji, vremenskim prilikama i neprilikama, te živom svijetu ovoga kraja.  Obišli smo četiri kata zanimljivog muzeja te doznali mnoge činjenice o Velebitu. Saznali smo koliko su oštre zime na Zavižanu na kojemu temperatura može pasti i ispod

-20°C, kako nastaje snježna pahulja, koliko snježnih dana ima Velebit, te kako jako ovdje može puhati bura. VR naočalama simuliran je let orla, vrapca i drugih ptica koje žive na ovom području. Također smo doznali kako je težak bio život ljudi u 19. i 20. stoljeću na planini i ispod nje. O siromaštvu i teškim uvjetima njihovih života svjedoči uzrečica: „Bolje da umre žena nego da krepa krava“!

Kustosica nam je pričala o hrabrim pothvatima istraživača koji proučavaju jame i spilje sjevernog Velebita. Posebno je izdvojila Lukinu jamu jer je tek nedavno otkrivena, a koja je danas 14. najdublja jama na svijetu.

Nakon obilaska neki su kupili suvenire koji će ih uvijek podsjećati na ljepote ovoga kraja. Objedovali smo u hotelu „Degenija“. Vaša je novinarka saznala da je hotel dobio ime po velebitskoj degeniji, endemskoj biljci koja je simbol Velebita i Hrvatske te je ujedno i najrjeđa biljna vrsta u Hrvatskoj. Ispred hotela se pružao prekrasan pogled na šume i doline. Hrvati se toliko dive Velebitu da su Senjani pretočili svoje osjećaje u stihove i napisali domoljubnu pjesmu „Vila Velebita“.

Nakon ručka bili smo spremni za penjanje na Zavižan - najstariju visinsku meteorološku stanicu, na visini od 1645 metara nadmorske visine. Pri vrhu smo gotovo svi već polako teturali, što zbog jake bure, što zbog umora. Mada, kada smo napokon dosegli vrh, neki su se od nas poželjeli uspeti i više - na brdo nasuprot meteorološkoj stanici. Profesorica im je dopustila, a ubrzo su i drugi prihvatili izazov, te smo se za čas razbježali po brdu. Na početku smo mislili da smo snažniji od planine, no gadno smo se prevarili. Uspon je bio težak, ali pogled koji nas je zatekao na vrhu bio je vrijedan svakoga truda. S takve se visine pruža zapanjujući pogled na naše plavo more i otoke u zadarskom arhipelagu koji oduzima dah.

Naš se izlet primicao kraju, no nije nam bilo žao jer smo toliko toga doživjeli u jednom jedinom danu. Shvatili smo da je na planini čovjek najbliže  prirodi.

Ovakvi su izleti meni najljepši budući da smo ga svi zajedno zaslužili sudjelujući u nečemu plemenitom i s mudrim ciljem: spasiti planet Zemlju!

Zašto smo mi bili na ovom poučnom i zabavnom izletu?

Svi smo prošle godine sudjelovali u školskom projektu R.I.S. (reciklirano-instrumentalni sastav) kroz izradu recikliranih instrumenata. Ako ste bili na školskoj završnoj priredbi i poslušali  našu izvedbu pjesme Michaela Jacksona „Earth song“ koja govori upravo o tome kako ljudi ubijaju i uništavaju svoj planet. Pjesmu smo izveli baš instrumentima koje smo sami izradili, a snimku izvedbe prijavili na natječaj „Reciklasičari za lijepu našu“ u organizaciji Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i u suradnji s Ministarstvom zaštite okoliša i energetike te osvojili 2. mjesto!