Plastična (noćna) mora

Autor: Nora Skeja, 2. 4. 2019.

Grupa učenika šestih razreda predvođena profesoricom geografije Petrom Pinturić i profesoricom prirode Bojanom Bastašić, uputila se na edukativnu radionicu pod nazivom „Plastična noćna mora“.

Radionica se održala 21.ožujka u Prirodoslovnom muzeju Grada Rijeke, a trajala je tijekom 2 školska sata. Za cijelo vrijeme trajanja radionice razmišljali smo kako naslov u potpunosti odgovara noćnoj mori. Naime, u more se najčešće bacaju plastične boce, plastične vrećice, čepovi od plastičnih boca, opušci cigareta  pa to kulminira tolikim onečišćenjem da dolazi do pomora nekih vrsta kornjača. Kornjače se inače hrane meduzama, a kako vrećice svojom strukturom u vodi podsjećaju na meduzu, često ju pojedu. Probavni sustav kornjače ne može razgraditi progutanu i sažvakanu vrećicu koja joj tako ostaje u želucu i pruža osjećaj sitosti. Kornjača tako ne osjeća glad i nakon nekog vremena umire. Dakle, čovjek svojom nemarnošću utječe i na more i na stanovnike mora.

Morska sol koju kupujemo također je puna mikroplastike upravo zbog plastičnih boca, čepova koje neosviješteni čovjek olako baca u more ne razmišljajući o dugoročnim posljedicama.

Radionica je, uz ozbiljne teme obilovala zanimljivim igrama poput uvlačenja ruku u simuliranu mrežu da se dobije osjećaj koji ima riba koja je uhvaćena u mrežu. Naučili smo raditi likove meduza od starih plastičnih vrećica i napraviti kišobran u obliku meduza s  visećim krakovima. U sklopu igre smo morali pronaći ribe u akvariju prepunog smeća kojeg ljudi bacaju u more. Pogađate, teško ju je uočiti. Vidjeli smo tri velika akvarija s jastozima, rakovicama i raznim vrstama morskih riba.

Na kraju našeg druženja upisali smo dojmove u knjižicu, dobili na poklon lijepu plavu metalnu bocu te ekološki osviješteni uputili se natrag školi.