Na predstavi u kojoj se „samo srcem dobro vidi“

Autor: Vita Tijan, 10. 1. 2020.

Suvremena bajka „Mali princ“ jedna je od najprodavanijih knjiga svijeta. Prevedena je na preko 290 svjetskih jezika i dijalekata, a u nas je uvrštena na popis obvezne lektire za osmi razred.

Foto: Damir Šokčević, HNK Ivana pl. Zajca

Budući da su je nedavno pročitali učenici 8.a razreda, odlazak na istoimenu predstavu 20. prosinca 2019. dodatno ih je potaknuo na razmišljanje o dubljem značenju ove suvremene bajke koju je napisao Antoine de Saint Exupery. Nisu samo učenici 8.a razreda uživali u predstavi, već i drugi učenici i učitelji škole.

Učenici viših razreda i njihovi razrednici svojim su dolaskom podržali Vanju Paulića (8.a) koji je u predstavi odigrao glavnu ulogu. Vanja je jako dobro utjelovio ovog neobičnog književnog lika.

Predstava je bila vrlo zanimljiva, zabavna i poučna. Način na koji je odigrana bio je kreativan, te smo radnju mogli jasno pratiti. U predstavi su, naravno, bile vidljive poneke razlike između originalnog književnog predloška. Pojedini se dijelovi i likovi nisu pojavili u predstavi kao npr. dijalog malog princa i pijanca, skretničara i užigača. Neki su dijelovi skraćeni poput dogovora malog princa i zmije, kao i prinčev odlazak sa Zemlje. Ostale su karakteristike Exuperyjevog djela jednake.

Ova zanimljiva i vizualno efektna predstava na jednostavan i jasan način, pristupačan svim uzrastima, prikazala knjigu sa vrlo važnom porukom:

„Samo se srcem dobro vidi. Bitno je očima nevidljivo.“