Terenska nastava: Brod na Kupi

Autor: Maja Kovačević, Martin Miharija, 5. 10. 2011.

Na sat vremena vožnje od Rijeke odnosno nekih 60-tak kilometara što cestama i autocestama, pronašli smo netaknutu prirodu, mirisne plodove, marljive ljude i znanost na djelu. Bio je to za većinu nas jedan neobičan nastavni dan.

Učenici 8.b i 8.c, Tin i Marin iz 8.a i Maja iz 5.a razreda sa učiteljicama Emilijom Cuculić, Majom Kovačević i Alenkom Poropat, 28. rujna 2011. krenuli su put Gorskog kotara, odredište dolina rijeke Kupe. U dogovoru s predstavnicima školske zadruge Bobovac koja djeluje pri OŠ u Brodu na Kupi za učenike je organizirana terenska nastava iz biologije, kemije, fizike i matematike.

U organizaciji domaćina, u prostorima škole učenici su: saznali pojedinosti o suživotu naroda kojih rijeka Kupa spaja, o radu i djelovanju školske zadruge, čuli predavanje o prirodnom uzgoju autohtonih sorta jabuka koje nalazimo u Gorskom kotaru s posebnim naglaskom o ekološkom uzgoju voća, razgledali izložbu starih alata i predmeta od keramike iz učeničkih radionica i uz kušanje različitih slastica upoznali se s proizvodima od jabuka. U školskom EKO voćnjaku učenici su sudjelovali u berbi jabuka, a potom i u samom procesu prerade, odnosno  proizvodnje slatkog soka. Mljevenje jabuka u staroj preši bio je poseban izazov, a kušanje proizvedenog soka bila je za sve posebna poslastica.

Nakon obavljenog posla uslijedila je nagrada ljubaznih domaćina – BERBA ZA SVOJE POTREBE. Ubrzo su torbe, naprtnjače i vrećice bile pune slasnih jabuka koje su učenici ponijeli svojim kućama.

Nakon zahvale i pozdrava s ljubaznim domaćinima koji su nam pripremili izuzetan doživljaj,  čekali su nas novi izazovi: razgledavanje korita rijeke Kupe koja sada označava granicu sa Republikom Slovenijom, obilazak geomorfološkog rezervata Zeleni vir i kanjona Vražji prolaz, te posjet spomenika tehničke kulture minielektrane Zeleni virMunjara sagrađene 1921. godine do kojih smo došli pješaćenjem uz potok Iševnicu.  Bila je to ugodna šetnja tijekom koje smo promatrali osebujnu vegetaciju i raznoliku faunu. Planinarenje do izvora i slapa potočića Curak  dovelo nas je do špiljskog jezerca koje akumulira vodu za potrebe hidroelektrane, a posjet elektrani uz razgledavanje postrojenja  i razgovor s radnicima u elektrani, dao nam je odgovor na pitanje: Kako se voda kao prirodni izvor energije koristi za proizvodnju električne energije?

Prolaskom kroz suho korito potoka Jasle i kanjonom Vražjeg prolaza do špilje Muževa hiža nailazili smo na najrazličitije oblike uklesane u kršu koji su nam uzkazali na snagu voda planinskih potoka i rijeka.

Uz prekrasan dan koji nam je od dolaska do kasnih poslijepodnevnih sati oslikavao karakteristike klime planinskog dijela Hrvatske, bio je to izuzetan doživljaj i vrijedno iskustvo učenja na licu mjesta. Bili su to trenuci kada smo prikupili puno informacija koje ćemo koristiti tijekom godine pri učenju sadržaja iz biologije, kemije, fizike i matematike, kao i pri izradi miniprojekata učenika.

Na kraju boravka u zelenom kraju naše Županije bili smo obogaćeni spoznajom da se u blizini našeg grada nalazi očuvana priroda s prelijepim krajolicima bogatim velikim prirodnim resursima - bujnim šumama, izvorištima čiste pitke vode i plodnog tla pogodnog za ekološki uzgoj hrane, krajolici u kojima nalazimo velike potencijale našeg gospodarskog razvoja.

Jedini smislen zaključak koji nam se po povratku nametnuo je: OČUVAJMO TAJ DAR PRIRODE ZA NAŠE SUTRA, ZA DANE KADA NAS RIJEKA KUPA NEĆE RAZDVAJATI NEGO SPAJATI S ZAJEDNICOM EUROPSKIH NARODA.

Pogledajte cijelu fotogaleriju.