Dan prirodoslovlja 2011. - tradicija se nastavlja

Autor: Martin Miharija, Maja Kovačević, Emilija Cuculić, 24. 11. 2011.

Kao svake godine u studenome tako i ove, članovi skupine Prirodoslovlje obilježili su Dan znanosti. Za našu školu to je već poznato najveće okupljanje prirodoslovaca koji taj dan održavaju  svoj Dan prirodoslovlja.

Tijekom godina iz radionica prirodoslovaca vidjeli smo i čuli mnoštvo zanimljivih projekata. Bilo je tu obilježavanja obljetnica, uprizorenja priča, čarolija pokusa u interaktivnim radionicama, laboratorija slave malih istraživača, mozaika riječi, pokreta,  svjetla i zvukova iz različitih svirala i drugih zanimljivih zbivanja.

Ovogodišnjim projektom u izvedbi prirodoslovaca obilježili smo i Međunarodnu godinu kemije.

Sukladno poznatoj izreci: sve počinje od malih nogu, ove godine u prikazu projekta, uz učenike sedmog i osmog razreda po prvi puta su sudjelovali učenici petog razreda.

Projekt je zamišljen i izveden kroz tri priče, koje su ispričale tri skupine učenika. Oslikavajući razvojni put znanstvenika – istraživača, od znanstvenih novaka do majstora znanosti učenici petog i sedmog razreda demonstracijski i u interaktivnom odnosu s publikom izveli su niz pokusa - čarolija iz prirodoslovne škrinjice. Slijedila je Priča o jaju koju su uz asistenciju svojih kolega ispričale tri znanstvenice biologinja, fizičarka i kemičarka.

Pričanjem priče o struji, u ulozi teslića našli su se učenici osmog razreda.  Demonstriranjem pokusa, kao pravi majstori zanata pokazali su svu mudrost, znanstvene zablude i lutanja znanstvenika.

Kao što u svim velikim životnim trenucima, kada nam je potrebna podrška i razumijevanje, vjerujemo jedino nama bliskim i važnim osoba, zadovoljni smo što su podršku učenicima u prikazu projekta, kao gledatelji, dali roditelji, bake, braća, sestre, učitelji i prijatelji.

Posebno nas raduju dobre vibracije koje su se osjetile tijekom prikaza projekta.  Neposrednost između izvođača i gledatelja djelovala je opuštajujće i motivacijski, što nije umanjilo osjećaj odgovornosti izvođača prema samoj izvedbi.

Pogledajte cijelu fotogaleriju.

Hvala svim učenicima na vrijednom radu u pripremi, na uspješnoj izvedbi i dobroj atmosferi koju su nam priredili tijekom izvedbe.

Voditeljice skupine prirodoslovlje Maja Kovačević i Emilija Cuculić
(
koje su ovom prigodom u samoj izvedbi preuzele ulogu asistentica svojih učenika)