2011-10-05 23:12:22 Terenska nastava: Brod na Kupi Na sat vremena vožnje od Rijeke odnosno nekih 60-tak kilometara što cestama i autocestama, pronašli smo netaknutu prirodu, mirisne plodove, marljive ljude i znanost na djelu. Bio je to za većinu nas jedan neobičan nastavni dan. Učenici 8.b i 8.c, Tin i Marin iz 8.a i Maja iz 5.a razreda sa učiteljicama Emilijom Cuculić, Majom Kovačević i Alenkom Poropat, 28. rujna 2011. krenuli su put Gorskog kotara, odredište dolina rijeke Kupe. U dogovoru s predstavnicima školske zadruge Bobovac koja djeluje pri OŠ u Brodu na Kupi za učenike je organizirana terenska nastava iz biologije, kemije, fizike i matematike.
U organizaciji domaćina, u prostorima škole učenici su: saznali pojedinosti o suživotu naroda kojih rijeka Kupa spaja, o radu i djelovanju školske zadruge, čuli predavanje o prirodnom uzgoju autohtonih sorta jabuka koje nalazimo u Gorskom kotaru s posebnim naglaskom o ekološkom uzgoju voća, razgledali izložbu starih alata i predmeta od keramike iz učeničkih radionica i uz kušanje različitih slastica upoznali se s proizvodima od jabuka. U školskom EKO voćnjaku učenici su sudjelovali u berbi jabuka, a potom i u samom procesu prerade, odnosno proizvodnje slatkog soka. Mljevenje jabuka u staroj preši bio je poseban izazov, a kušanje proizvedenog soka bila je za sve posebna poslastica. Nakon obavljenog posla uslijedila je nagrada ljubaznih domaćina – BERBA ZA SVOJE POTREBE. Ubrzo su torbe, naprtnjače i vrećice bile pune slasnih jabuka koje su učenici ponijeli svojim kućama.
Nakon zahvale i pozdrava s ljubaznim domaćinima koji su nam pripremili izuzetan doživljaj, čekali su nas novi izazovi: razgledavanje korita rijeke Kupe koja sada označava granicu sa Republikom Slovenijom, obilazak geomorfološkog rezervata Zeleni vir i kanjona Vražji prolaz, te posjet spomenika tehničke kulture minielektrane Zeleni vir – Munjara sagrađene 1921. godine do kojih smo došli pješaćenjem uz potok Iševnicu. Bila je to ugodna šetnja tijekom koje smo promatrali osebujnu vegetaciju i raznoliku faunu. Planinarenje do izvora i slapa potočića Curak dovelo nas je do špiljskog jezerca koje akumulira vodu za potrebe hidroelektrane, a posjet elektrani uz razgledavanje postrojenja i razgovor s radnicima u elektrani, dao nam je odgovor na pitanje: Kako se voda kao prirodni izvor energije koristi za proizvodnju električne energije? Prolaskom kroz suho korito potoka Jasle i kanjonom Vražjeg prolaza do špilje Muževa hiža nailazili smo na najrazličitije oblike uklesane u kršu koji su nam uzkazali na snagu voda planinskih potoka i rijeka. Uz prekrasan dan koji nam je od dolaska do kasnih poslijepodnevnih sati oslikavao karakteristike klime planinskog dijela Hrvatske, bio je to izuzetan doživljaj i vrijedno iskustvo učenja na licu mjesta. Bili su to trenuci kada smo prikupili puno informacija koje ćemo koristiti tijekom godine pri učenju sadržaja iz biologije, kemije, fizike i matematike, kao i pri izradi miniprojekata učenika.
Na kraju boravka u zelenom kraju naše Županije bili smo obogaćeni spoznajom da se u blizini našeg grada nalazi očuvana priroda s prelijepim krajolicima bogatim velikim prirodnim resursima - bujnim šumama, izvorištima čiste pitke vode i plodnog tla pogodnog za ekološki uzgoj hrane, krajolici u kojima nalazimo velike potencijale našeg gospodarskog razvoja. Jedini smislen zaključak koji nam se po povratku nametnuo je: OČUVAJMO TAJ DAR PRIRODE ZA NAŠE SUTRA, ZA DANE KADA NAS RIJEKA KUPA NEĆE RAZDVAJATI NEGO SPAJATI S ZAJEDNICOM EUROPSKIH NARODA. Pogledajte cijelu fotogaleriju. |
Osnovna škola "Brajda" Rijeka |