U ritmu rocka oslikan Park Eugena Čulinovića

Autor: Tatjana Krpan Mofardin, 11. 6. 2024.

Na poziv nove predsjednice MO-a Brajda, gospođe Laure Orlić-Popa na suradnju i uključivanje učenika škole Brajda u  projekt Proljeće na Brajdi naša se ravnateljica Ana Kurilić rado odazvala.

Jasna Malner Ladašić, profesorica likovne kulture  u Osnovnoj školi Brajda podržala je  inicijativu da se estetski uredi površina zida u Parku Eugena Čulinovića. Potakla je naše učenike i oni su se s velikim zanimanjem priključili projektu. Sama ideja o temi za oslikavanje zida - Brajda u ritmu rocka potekla je od Ane Kurilić, ravnateljice OŠ Brajda. Ta je tema vezana  i uz koncert uoči Dana OŠ Brajda koji će se održati 13. lipnja na školskom igralištu Campetto. Planira se i službeno otvorenje oslikanog zida uz prigodnu izložbu likovnih radova učenika predmetne nastave i izvedbe rock pjesama Maloga zbora koji vodi učiteljica Svjetlana Pantoš.

U projektu su sudjelovali učenici: Antonio Sučić, Leona Roman, Tia Đuraković, Lana Žigmundić, Noemi Božić, Chiara Nisi, Lucija Kliman, Nataša Cazin, Tani Krstić, Vlad Orlić, Lea Vicić, Constance Čiković, Florijan Turčić, Mare Baričević, Vasylisa Bovkun, Mara Bulić, Lana Jurjević, Tea Kapidžik, Helena Orlić, Dea Spoja, Bartolomej Kesten, Mia Rusian, Elizabeta Turčić i Nika Radman.

Našim su se učenicima pridružile  i tri studentice s grafike Likovne pedagogije: Natali Pavičić, Andrea Dopozić i Tea Domicović  te prof. Letricija Linardić i njezina asistentica Ivana Bajcer s Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci.

PROJEKT PREDMETNE NASTAVE LIKOVNE KULTURE

PROLJEĆE NA BRAJDI

Krajem ove školske godine naši su se učenici okušali u nečem novom za njih, a to je projekt „Proljeće na Brajdi“ gdje je u fokusu bilo oslikavanje zida (40 x1m) u parku Eugena Čulinovića, točnije blizu MO-a Brajda-Dolac te boćarije na adresi Pomerio 26.

No priča je počela već u mjesecu ožujku kad je na poziv gđe. Laure Orlić Popa i na poziv naše ravnateljice Ane Kurilić sve pokrenuto. Odlučila sam sudjelovati u nečemu što se dešava vani na terenu i to u svakodnevnom okruženju u kojem rastu i druže se učenici naše škole u slobodno vrijeme, u parku koji je skriven od očiju javnosti.

Razmišljala sam  o odabiru teme s kojom bi započeli projekt oslikavanja. Odgovor sam dobila od naše ravnateljice koja je odmah rekla: Zašto tema ne bi bio riječki rock?  Moj je odgovor bio: Zašto ne? Može!  Uz to će se 13. listopada uoči Dana škole upriličiti rock koncert  na otvorenom na Campettu, dvorištu pokraj škole. I tako je krenulo.

Da bismo saznali više o riječkom rocku krenuli smo istraživati i nakon toga sam 10. travnja u školi Brajda organizirala druženje naših učenika s predsjednikom udruge RI rock-a Vanjom Kauzlarićem koje je bilo popraćeno predavanjem naše prof. Maje Bolić. Predavanje je bilo veoma poučno, a uz prezentaciju i film o riječkoj glazbi govorilo se i o povijesti riječke glazbe, a nakon toga su djeca intervjuirala Vanju Kauzlarića. Izdvojila bih  pitanje - Gdje se nalazi Palach? Saznali smo da taj klub, koji je inače legendarno riječko okupljalište mladih, ponovno otvara svoja vrata što će biti popraćeno i nizom događanja za djecu i mlade. Zanimljiv je odgovor na  pitanje - Što vam je najljepše u Vašem poslu? bio - Rad s mladima.

Do termina za oslikavanje zida imali smo dosta posla. Naime, bilo je potrebno motivirati učenike (Predmetnu nastavu) da promišljaju i čitaju o riječkim glazbenicima i riječkoj glazbi i da to što su naučili kroz predavanja prenesu u vizualnu formu, dakle - crtež ili sliku. Međutim htjela sam i da se naši učenici upoznaju s mladim studentima  sa APURI-ja pa smo pozvali prof. Letriciju Linardić i njezine studente s Likovne pedagogije (smjer Grafika) da nam se pridruže na što su se oni rado odazvali.

I to je to! Napokon smo dočekali i dan realizacije oslikavanja zida u parku Eugena Čulinovića. Prikupila sam mnoštvo likovnih radova djece i napravila selekciju onih koji bi najbolje odgovarali formi i temi, i zadanim ciljevima u odgojno-obrazovnom procesu te smo krenuli oslikavati zid. Ostalo znate.

U ovom su projektu sudjelovali  MO Brajda-Dolac, OŠ Brajda, APURI. Projekt je financiran od strane Grada Rijeke preko Riječkog programa lokalnog partnerstva i donatora (Život d.o.o. Mirara Translation d.o.o. Lab doors d.o.o. i fast foood Mamma Mia, Artkvart portal, Morski prasac i stranka PGS)

Rijeka 11. 6. 2024.                                                        Tekst napisala: Jasna Malner Ladašić,

prof. likovne kulture OŠ Brajda

« Srpanj 2024 »