"Ča je ča" 2012. - natjecanje iz poznavanja zavičajne povijesti

Autor: Martin Miharija, Maja Mishaze, Lucija Žunić, 13. 10. 2012.

Namijenjeno učenicima sedmih razreda, a pozvani su učenici iz cijele Primorsko–goranske županije, dana 4. listopada 2012. god. u gradu Krku održano je natjecanje iz poznavanja zavičajne povijesti „Ča je ča“.

Našu školu predstavljala je vesela ekipa sastavljena od učenica 7.a razreda. Tri naše predstavnice su, naime, Mattea Linić, Lara Kragulj i Lucija Žunić, a vodila ih je mentorica, profesorica Maja Mishaze.

Za natjecanje smo se pripremale izučavanjem propisane literature o povijesti otoka i grada Krka. Na samo natjecanje krenule smo uzbuđene i pune znanja, a kada smo stigle u grad Krk, učenici i profesori Osnovne škole „Fran Krsto Frankopan“ gostoljubivo su nas dočekali u svojoj modernoj, novoj školi. Smjestili smo se na za to predviđen prostor, poslušali uvodnu riječ ravnatelja te pozorno pratili organizatore s uputama i pravilima.

Natjecanje se odvijalo u dva dijela. Prvi dio obuhvaćao je terenski obilazak grada u trajanju od 90 minuta (pronalaženje znamenitosti i snalaženje u prostoru), a u drugom dijelu smo rješavali test iz povijesti otoka Krka.

Krenuvši na prvi dio zadatka, prošle smo Velom placom, vidjele smo veslo stare galije te posjetile Venerin hram, jedan od ukupno desetak očuvanih u Europi – njemu smo se posebno radovale. Put nas je dalje doveo i do krčke katedrale, popele smo se i na vrh frankopanskog kaštela s kojeg puca pogled na Velebit i otok Rab. Nakon toga smo se požurile natrag u školu obaviti sve preostale zadatke za što nam je preostalo tek dvije minute preostalog vremena.

Nakon što su sve ekipe stigle natrag u školu, posvetile smo se pisnju testa. Na pitanja smo odgovarale kao tim, nas tri prijateljice zajedno.

Nakon napisanih testova, a dok je komisija pregledavala naše uratke, svi natjecatelji su se prošetali gradom sa svojim mentorima.

Nakon ugodnog predaha i neizvjesnosti, vratile smo se u školu i saznale rezultate: dobro smo napisale test, ali je od nas bilo i uspješnijih ekipa. Mi čestitamo njima, a mi mislimo da vi trebate čestitati nama. Dakako!

Ljepota ovog natjecanja nalazi se u jednom malom, ali ne i nevažnom detalju: među najboljim ekipama koje su se natjecale proglašavaju se one tri najbolje, a sve ostale ekipe koje su postigle lošije rezultate, dijele izvrsno četvrto mjesto. Zbog toga se, dakako, nitko nije ljutio previše niti se osećao ovrijeđenim.

Bile smo tako blizu osvajanju medalje. Ne jedanput smo čule da je na natjecanjima grozno kad osvojiš 4. mjesto. Mi smo se tome, ipak, jako radovale!

„Važno je sudjelovati“ stara je i mudra izreka koje se i mi držimo. Nama je bilo lijepo, izvrsno smo se zabavile, štošta naučile i stekle nezaboravno iskustvo.

Lucija Žunić, 7.a

Maja Mishaze, prof.