Kako je to nastupiti na međunarodnome natjecanju?

Autor: Martin Miharija, 22. 4. 2013.

Čuli ste za organizaciju EPTA? Niste. A za njihova natjecanja? Hm… Dobro, priznajemo. Do prije nekoliko dana i naš bi odgovor bio sličan. Stoga, pročitajte.

EPTA je međunarodna organizacija vrhunskih klavirskih pedagoga. Skraćenica je nastala ovako: European Piano Teachers Association. Organizacija je osnovana 1978. godine u Londonu, a ime njenog osnivača gospodina Carola Grindea nije obvezno pamtiti. Korisnije bi bilo znati da danas EPTA uključuje 47 ogranaka iz isto toliko zemalja svijeta, te da se Hrvatska u organizaciju uključila kao 13. sekcija 1987. godine.
Organizacije EPTA u Hrvatskoj organizira brojne koncerte, radionice i međunarodna natjecanja. Ove godine, u vremenu od 3. do 6. travnja 2013. godine u Osijeku održano je njihovo 8. Međunarodnog natjecanja za mlade pijaniste. E, a sada se vjerojatno pitate, zašto o svemu tome pišemo.
Na tom je natjecanju u kategoriji (A) natjecatelja rođenih 2000. godine i mlađih, nastupio naš učenik Marijan Rugani. U izravnoj konkurenciji 10 pijanista iz 5 zemalja, među kojima je bilo i onih iz daleke Kine, naš Marijan je zauzeo 6. mjesto. Nastup na ovom međunarodnom natjecanju bit će Marijanu od velike koristi. Promatrajući i slušajući ostale mlade pijaniste, a bilo ih je u svim starosnim kategorijama točno 27 iz 10-tak zemalja, zasigurno je prikupio vrijedna iskustva.

Uspjeh u nastupu na ovom natjecanju vrjedniji je kada se uzme u obzir da je u prednatjecanju hrvatskog ogranka EPTA-e Marijan izborio pravo nastupanja u konkurenciji 40-tak najbolji mladih pijanista iz Hrvatske. Tako je odlučio ocjenjivački sud glazbenih pedagoga navedene organizacije. A u struku ne treba sumnjati! Da je odluka ispravna uvjerili smo se i mi nebrojeno puta na školskim priredbama na kojima Marijan okupljene obraduje kakvom sonatom ili preludijem.

Marijan je u Osijeku nastupio u najmlađoj kategoriji. Ne sumnjamo da će uskoro, a ako nikako drugačije onda barem biranjem skladbi, naš Marijan započeti s pripremama za natjecanje sljedeće godine. Poželimo mu da 2014. godine u svom 20-minutnom nastupu na Međunarodnom natjecanju mladih pijanista organizacije EPTA još više oduševi publiku i stručnjake-pedagoge te tako ostvari pravo završnog natjecanja u Engleskoj.

Bravo, Marijane!