Svjetski dan mira

Autor: Ivana Baraba, 2. 10. 2013.

Kad se zapitamo što je to mir, tada će većina nas bez razmišljanja odgovoriti: to je ono kad nema rata. I to je točno. Ali, upoznati i cijeniti važnost mira i koliko nam je on potreban najbolje mogu oni ljudi koji su mir jednom imali, a zatim ga izgubili.

21. rujna. Svjetski dan mira. Mir je jedna od najdragocjenijih stvari u našim životima, on donosi radost i spokoj, a život bez ratova i nasilja puno je ljepši i ugodniji. Mir je put od tisuću kilometara, a prelazi se korak po korak. Zato se svake godine 21. rujna održava međunarodni dan mira.

Na taj dan sve zemlje svijeta i mnoge druge organizacije imaju jedan cilj, kroz mnoge organizacije i projekte pokušavaju svim ljudima poslati jednu jako važnu poruku, a to je očuvanje mira, ljubavi i sreće.

Svjetski dan mira ustanovljen je još 1981.godine a utvrdile su ga Ujedinjene Nacije (UN) s ciljem o podizanjem svijesti o uspostavljanju, ali i održavanju mira. 21. rujna određen je danom nenasilja i neprijateljstva među državama diljem svijeta.

Naša škola je na jedan neobičan, ali lijepi način obilježile ovaj dan. Učenice sedmog razreda sa svojom razrednicom posjetile su gradonačelnika našega grada gospodina Vojka Obrsnela. A šetajući gradom prolaznicima su s izrađenim rukama davale pet, svaki je prolaznik dobio jednu važnu, lijepu i poučnu poruku o važnosti mira.

Ivana Baraba, 7.b