Moja Rijeka

Autor: Maja Mishaze, 25. 11. 2013.

Od ove školske godine u našoj se školi provodi projekt „Moja Rijeka“, edukativni program koji za cilj ima proširiti znanje o gradu Rijeci.

Naša grupica broji 14 učenika iz 5.a i 5.b te 6.b razreda, a vodi je profesorica povijesti Maja Mishaze. Osim što se sastajemo u učionici povijesti i radimo na različitim temama (koje nisu vezane samo uz povijest našega grada), 14. studenoga 2013. prvi smo put izašli i na terensku nastavu. Evo kako je to izgledalo.
Toga jutra, nešto prije 8.30 sati, svi smo se našli u školskome dvorištu.
Laganom šetnjom krenuli smo prema prvome odredištu: nekadašnja Tvornica motora Rikard Benčić, koja je još krajem 18. st. prvo bila Rafinerija šećera tj. Cukerijera.

Saznali smo da se u dijelu toga pogona u 19. st. nastanjuje i Tvornica duhana, a potom i već spomenuta Tvornica motora. Danas toga svega više nema.

Nakon kraćeg razgledavanja i razgovora o tim tvornicama, krenuli smo prema željezničkom kolodvoru. Tamo smo vidjeli staru lokomotivu i iz Janovog predavanja saznali da je kolodvor građen davne 1889. godine.

Brzo smo krenuli dalje jer nas je čekalo još dosta hodanja. Put nas je odveo na Mlaku. Tu nas je čekao svjetionik, a Marko i Patrik su nam ispričali sve o njegovoj visini, namjeni i izgradnji.
Malo smo se odmorili i nešto prigrizli, a onda nastavili prema Industrijskoj ulici. Prošli smo pored Rafinerije nafte i na tom nam se mjestu probudila mašta. Razmišljali smo što bi se sve tu moglo napraviti umjesto rafinerije, a imali smo stvarno svakojake ideje: knjižnica, muzej, botanički vrt, ogroman park pa čak i nešto nalik Gardalandu. S brojnim idejama u glavi došetali smo do nekadašnje tvornice Torpedo. Najzanimljivije je bilo vidjeti lansirnu rampu za torpeda koja se sada u potpunosti raspada.
Ovaj dan ćemo svi pamtiti po brojnim zanimljivim i simpatičnim dogodovštinama (samo ćemo spomenuti da je netko razbio obje tenisice).

Ena Bilen, 5.a

Monika Hasanović, 5.a