Dan znanosti 2013. - Priča o stiroporu

Autor: Martin Miharija, 8. 12. 2013.

U utorak 12. studenoga 2013. godine obilježili smo Dan znanosti. Tom prigodom smo, a u okviru godišnje školske teme Komunicirajmo za 5+, ugostili 11-ero učenika OŠ Vladimira Nazora iz Pazina s kojima su naši prirodoslovci zajednički radili na zanimljivoj temi: stiroporu.

Učenici OŠ Vladimira Nazora, Pazin

Dakle, prirodoslovci OŠ Brajda, njih 22 učenika 6., 7. i 8. razreda, zajedno sa svojim prijateljima-prirodoslovcima iz Pazina, toga je dana pokazalo sva znanja i vještine koje su stekli i kojima su se bavili od rujna ove godine. U učionici kemije natiskalo se, za ovu prigodu, prilično velik broj posjetitelja koji su željno očekivali još jednu dojmljivu predstavu. Zajednički, učenici-prirodoslovci, uhvatili su se u koštac sa stiroporom, tehnikama njegove proizvodnje, njegovim svojstvima te mogućnostima primjene.

Ne želeći isticati koja se od dviju skupina prirodoslovaca dotakla kojeg područja istraživanja, vaš izvjestitelj može zaključiti samo jedno: do sada smo na stiropor gledali samo kao dodatak ambalažnim kutijama u kojima su novi televizori ili hladnjaci. Kao i obično, pirodoslovci su nam još jednom širom otvorili oči.

Učenici OŠ "Brajda", Rijeka

Nakon što pogledate fotogaleriju, u nastavku možete pročitati zanimljivo novinarsko izvješće Martine Barabe, učenice 7.b razreda sa istog događaja:

Priča o stiroporu

Kao i svake i ove godine prirodoslovci naše škole zajedno sa svojim mentoricama na poseban su nam način dočarali Dan znanosti, a ovoga puta ispričali su nam priču o stiroporu.

Prirodoslovci su nam uz pomoć profesorica prikazali odličan projekt vrijedan hvala, a da bi projekt bio još bolji ugostili su učenike iz Osnovne škole Vladimira Nazora iz Pazina. Njihova komunikacija bila je i više nego odlična, zato je svima 12. dan jedanaestoga mjeseca godine 2013. ostao u sjećanju. Iako su sa Danom znanosti zakasnili, jer se on inače obilježava 10. studenoga, to im nitko nije uzeo za zlo zato što su svoje zadatke izvršili veličanstveno.

Njihova priča o stiroporu započela je u 13 sati, a kao pravi domaćini učenici OŠ Brajda prednost su dali gostima. Učenici pazinske osnovne škole rekli su nam ponešto o svojstvima stiropora. Mnogi gledatelji sigurno su zapamtili kulinarski dvoboj u kuhanju tapioce dvojice kuhara. Nakon toga Pazinjani su nas svojom prezentacijom proveli kroz tvornicu stiropora, a zatim je došao red i na naše prirodoslovce.

Iako su bili uzbuđeni, svoje pokuse izveli su savršeno. Kroz svaki pokus mogli smo naučiti ponešto o fizikalnim i kemijskim svojstvima stiropora. Saznali smo masu i volumen stiropora, tlak koji može podnijeti, da je elastičan i topiv u acetonu. Isto tako saznali smo da je stiropor dobar izolator i da se može taliti.

Vrijeme je brzo prolazilo gledajući učenike dviju osnovnih škola. Putujući kroz pokuse, projektu je došao kraj. Prirodoslovci su nam i ove godine uspješno dočarali Dan znanosti, a posebne pohvale moramo uputiti njihovim mentoricama, a našim profesoricama kemije i fizike. Posebnu pohvalu moramo uputiti i našim gostima i njihovoj mentorici koje smo imali čast ugostiti.

Nama jedino što preostaje je nadati se da će nas prirodoslovci uvijek ugodno iznenaditi svojim uspješnim projektima kao što je i ova priča o stiroporu. Želimo im puno sreće, neka u svojim poznatim žutim majicama donesu puno uspjeha našoj školi!