Školska priredba - San u slapu

Autor: Tatjana Krpan Mofardin, 12. 6. 2014.

PROJEKT ŠKOLSKE KNJIŽNICE

''RIJEČ SUSTIŽE RIJEČ... ZA LJUBAV, LJEPOTU  I UVAŽAVANJE'' NA PRIREDBI

San u slapu

Ovogodišnja školska priredba povodom  Dana škole  San u slapu  završni je dio  projekta  školske  knjižnice  Riječ sustiže riječ... za ljubav, ljepotu i uvažavanje  u koji se uključio aktiv JUPIH-a i razredne nastave.

Ideja projekta proizašla je iz rada školskoga tima za kvalitetu koji je, analizom rada škole, zaključio da će tema godine biti -  Komunicirajmo za +5. Cijelu su se školsku godinu učenici,  kroz razne aktivnosti i sadržaje, upoznavali s važnošću  uspješne komunikacije i uvažavanja drugih. Svi su se trudili komunicirati za čistu peticu.

Recital Ovome svijetu puno ljubavi treba bio je poveznica raznolikoga  sadržaja priredbe. Ove je školske  godine recital  sudjelovao na LiDraNu, a na županijskom je susretu  predložen  za državnu razinu.  Prekrasni stihovi naših poznatih  dječjih pjesnika koji govore o  ljubavi, ljepoti, prijateljstvu i uvažavanju oduševili su publiku.

Izvođači recitala: Lucija Pejković i Leona Bevande  iz 5.b te Lane Abramović iz 6.b razreda ujedno su bili i voditelji priredbe San u slapu.

Stihovima iz recitala, na zanimljiv i simpatičan su način, najavljivali pojedine točke programa. Program priredbe kreirala je prof. Tatjana Krpan Mofardin, a živopisnu scenografiju (morski svijet i ribicu koja traži prijatelje) osmislila je likovna skupina 5. razreda predvođena prof. Jasnom Malner Ladišić.

Program je započeo stihovima Dobriše Cesarića: Slap koje su nadahnuto recitirali Alek Blečić iz 3.a i Danijel Pleše iz 2.a razreda, uz predivne  zvukove  glasovira za koje je zaslužan  Marijan Rugani iz 8.b razreda. Svi naši učenici, poput kapljica, pomažu tkati slap ljubavi, ljepote i uvažavanja. U tome im pomažu njihovi učitelji i roditelji.

Zanimljiva i poučna scenska igra Prijateljstvo  pripada svima učenika 1.b razreda i učiteljice  Marice Kučan  otkrila nam je kakvi trebaju biti   pravi prijatelji, a učenici iz 5.b razreda pod  mentorstvom prof. Branke Perković-Jardas pokazali su kako se ljubav može zapetljati....  ali i otpetljati.

Simapična lutkarska igra Od korice do police  učenika 2.b razreda i učiteljice Zvonimire Anić upoznala nas je s bontonom u knjižnici, a lutkarskom igrom O gusjenici učenika 4.b razreda i učiteljice Mirjane Komesarović saznali smo kako se nikome ne treba rugati jer tako, najčešće,  mi sami ispadnemo smiješni.

Najljepše misli i osjećaje možemo izreći na jeziku ili dijalektu koji volimo i dobro poznajemo. Čakavci su  recitalom izrazili zašto i kolko vole svoju domaću besedu. U tome im je pomogla učiteljica Marija Topolko.

Mali i veliki zbor pod vodstvom učiteljice Svjetlane   Pantoš i profesorice Maje Bolić svojim su izvedbama raznježili publiku. Okupljeni su uživali i u zvukovima instrumentalne skupine,

Mija Negovetić iz 5.a razreda oduševila je sve prisutne što je potvrdio dug i gromoglasan pljesak          Prvašići iz 1.a razreda su pjesmom i hrvatskim znakovnim jezikom otkrili što vole, a uvježbale su ih učiteljice Ana Kurilić i Ivona Vukojević.

U komunikaciji s prirodoslovcima iz Pazina naši su se prirodoslovci, zajedno sa svojim voditeljicama Majom Kovačević i Emilijom Cuculić,  uvjerili da je, pored svih oblika komunikacije, živa riječ dragocjena za pravu i uspješnu suradnju.

Povjesničari su, uz mentorstvo prof. Maje Mishaze, istražili što je neophodno za dobru komunikaciju i to nam pokazali pp prezentacijom.

Nakon prvoga dijela programa ravnateljica je pozdravila sve nazočne i naglasila važnost ovogodišnje teme Komunicirajmo za +5. Istakla je da smo se svi trudili cijelu školsku godinu, ali da tu ima još mnogo posla i truda za: učenike, roditelje i učitelje. Jedino zajedničkim naporom i suradnjom možemo komunicirati za 5+.

Potom je uslijedio trenutak da pozovemo i čestitamo ovogodišnjim učenicima sjajnijim od zlata. Ravnateljica im je čestitala i uručila priznanje.

Pohvalila je i dugogodišnji uspješan i kvalitetan rad skupine prirodoslovaca jer je po njihovim projektima škola Brajda prepoznatljiva. Iskoristila je priliku i zahvalila voditeljici skupine prirodoslovaca prof. Maji Kovačević, koja odlazi u mirovinu, na dugogodišnjem predanom i kreativnom radu sa skupinom prirodoslovaca.

Iznenađenje na samom kraju  programa bio je zbor naših učiteljica, među kojima je i naša tajnica, a vodila ih je prof. Maja Bolić. Publika je bila očarana njihovom izvedbom.