Znatiželja je početak putovanja

Autor: Aurora Žužić, 12. 12. 2015.

Svakoga od nas nešto posebno zanima i želi o tome naučiti više. Često se te zanimjlivosti mogu upoznati tek daleko od školskih klupa. Sa sličnom su idejom na terensku nastavu u srijedu 11. studenoga 2015. godine krenuli naši knjižničari, recitatori, novinari, literati i članovi multimedije.

Cilj putovanja bio im je naš glavni grad, a u njemu dvije manifestacije: Interliber te izložba "Leonardo da Vici – genij i njegovi izumi". U autobusu punom učenika natiskali su se i njihovi mentori i učitelji: Igor GlavićIvica Matetić Branka Perković Jardas te školska knjižničarka Tatjana Krpan Mofardin.

Na putovanju prema našem odredištu, tijekom vožnje autobusom, čulo se žamorenje. No, da se ne bi ulijenili i opustili u neznanju, naše je čavrljanje iznenada prekinuto kvizom znanja. Naša je knjižničarka bila voditeljica kviza o Leonardu da Vinciju. Priznajem da se nismo iskazali u lošem svijetlu,  tako da  smo bili potpuno spremi za naše prvo odredište koje smo svi s uzbuđenjem iščekivali-izložba Leonarda da Vincija koju se nazvali "Genij i njegovi izumi". Voditeljica izložbe nam je pokazala sve Da Vincijeve genijalne izume i odgovorila na naša pitanja. Naši su suvremeni izumi – mobiteli – neprestano bljeskali, a  bilo je i zanimljivo dotaknuti poneki  Leonadov izum.  Osim u virtualnom svijetu naših mobitela za uspomenu na ovu izložbu mogli smo kupiti knjige, privjeske i još poneku sitnicu o slavnom izumitelju. Nakon izložbe došlo je i nama najdraže vrijeme- vrijeme odmora kada smo svi komentirali izložbu,  a  u međuvremenu i grickali ukusne  mamine sendviče i razne grickalice.

Naše je sljedeće odredište bila izložba knjiga-Interliber. Svi ljubitelji knjiga znali su da će ondje pronaći baš onu knjigu koju  već duže vrijeme traže, i nisu se razočarali. Čuli su se glasni uzvici sreće kad bi se ugledala knjiga koju si cijelu godinu priželjkivao, stoga smo bili zahvalni našim pratiteljima koji su nam ostavili dosta vremena za razgledavanje i kupovinu.

Znatiželjni i radosni, mnogi su od nas  "letjeli" sa štanda na štand u potrazi za knjigom.

Neki su zabavu pronašli i u paviljonu kojem se održavao Reboot infoGamer (jedan od najvećih gaming sajmova u čitavoj Europi).

Imali smo dosta vremena na raspolaganju, stoga smo u miru nekoliko puta obišli sve štandove knjiga, naigrali se svakojakih igrica koje su nas zanimale,  no i predahnuli i odmorili se u lijepo uređenom parku ispred paviljona.

Kraj našeg posjeta sajmu knjiga, značio je i kraj našeg izleta u Zagreb. Iscrpljeni, ali zadovoljni i ispunjeni možda smo  u autobusu trebali spavati ili  se bar odmarati na putu prema Rijeci, no, kao što je i spomenuto na početku, bilo je tu puno generacija, i atmosfera u  autobusu bila je sasvim suprotna. Pjevalo se i zabavljalo.  Međutim, dolaskom u Rijeku kao da su se isključile baterija - svatko je uzeo svoju torbu i umoran, ali zadovoljan lijepo proživljenim izletom uputio se kući.