Kineskinje u Brajdi

Autor: Maja Mishaze, 21. 12. 2016.

Četvrtak, 8. prosinca 2016. god., bio je stvarno poseban za našu školu. U posjet su nam stigle četiri mlade Kineskinje, profesorice kineskoga jezika za strance. Cilj posjeta je održavanje dviju radionica za učenike od 6. do 8. razreda.

Tko su one?

黄俊洁 Huang Junjie (engleskoga imena Shannon), 余笑丽 Yu Xiaolì (Shirley),马静婕 Ma Jingjie (Michelle) i 朱薇燕 Zhu Weiyan (Vivian). Došle su u ime Konfucijevog instituta Sveučilišta u Zagrebu koji se bavi promicanjem kineskoga jezika i kulture po svijetu. Studirale su dalekom i velikom gradu Šangaju.

Što smo naučili?

Svašta pomalo: kako se predstaviti na kineskome jeziku, kako pozdraviti, osnovne činjenice o Kini, kineskoj kaligrafiji (umijeću lijepoga pisanja kineskih znakova), brojanju do 10 itd. Igrali smo igre, a poneki su učenici pokazali i umijeće baratanja štapićima za jelo.

Tko je sudjelovao?

Prijavljenih učenika od 6. do 8. razreda bilo je 40, iako je pokazan i puno veći interes za ovakvim druženjem. Sudjelovalo je i 25 učenika mlađih razreda na radionicama pričanja priča. Našlo se tu i nekoliko učitelja, psihologinja i ravnateljica naše škole. U svakom slučaju, puno nasmijanih lica.

Kakvi su dojmovi?

O tome je najbolje pitati same učenike, iako su ozarena lica rekla sve. Učenici su pokazali veliki interes prema nečem novom i drugačijem, zapravo potpuno različitome od onoga na što su navikli.

Što dalje?

Nadamo se i daljnjoj suradnji s Institutom, kroz različite radionice i druženja.

I na kraju, kao organizator druženja, istaknula bih zadovoljstvo i ponos učenicima Osnovne škole Brajda na iznimnome interesu, dojmu kojeg su ostavili na naše nove prijateljice te vrhunskome poznavanju engleskoga jezika i lakoće sporazumijevanja.

Maja Mishaze, prof.