Terenska nastava u Veloj Dragi i Lipi

Autor: Maja Mishaze, 19. 3. 2017.

Čekajući predah u kišnome periodu, slabašno sunce je granulo 3. ožujka 2017. god. pa je skupina od 44 učenika i 4 učiteljice krenula na terensku nastavu.

Dva osma razreda te skupina prirodoslovaca, vođeni profesoricama Emilijom Cuculić, Vesnom Benić, Petrom Pinturić i Majom Mishaze, krenuli su nakon velikoga odmora u Velu Dragu na terensku nastavu koja je spajala predmete Povijest, Geografiju i Prirodoslovlje. Opremljeni zdravom hranom i pićem, kako i priliči s obzirom na godišnji školski projekt, krenuli smo u obilazak kanjona unutar Parka prirode Učka. Divili smo se specifičnoj prirodi s vidikovca, prolazili kroz pola kilometra mrkloga mraka u tunelu, obišli planinarsku stazu unutar kanjona (i pokazali izvrsne penjačke sposobnosti!), skupljali fosile… Potom smo se uputili prema mjestu Lipa, točnije u Memorijalni centar „Lipa pamti“. Tamo nas je dočekala kustosica koja nas je provela kroz muzej, ali i samo mjesto te ispričala o tragičnome događaju u Lipi 1944. god. tijekom Drugog svjetskoga rata.

Umjesto zaključka, donosimo dvije impresije naših učenica:

„Izlet u Lipu mi se jako svidio jer sam puno toga naučila o događaju iz naše povijesti. Tužno je kako su neki ljudi imali duše ubiti druge na tako hladan način. Ne smijemo zaboraviti taj strašan događaj.“ (Anna, 7.b)

„Posjet mjestu Lipa me se doista dojmio. Smatram da bi sve generacije trebale posjetiti to mjesto s tragičnom prošlošću. Dok sam prolazila Lipom i slušala tužne, ali nažalost istinite priče, obuzelo me je mnogo osjećaja te ne vjerujem da postoji osoba koja bi onuda prošla ravnodušno. Istoga smo dana posjetili kanjon Vela Draga. Uz svjež i čisti zrak, smijeh i opuštenost, planinarili smo i istražili skrivene ljepote naše prirode. Inače ne planinarim, ali ovaj izlet, u iznimno lijepoj prirodi, mi je privukao pažnju prema toj aktivnosti. Pohvaljujem profesorice i plan terenske nastave.“ (Lana, 8.a)
Za cijelu fotogaleriju kliknite ovdje.