Igrom do znanja

Autor: Martin Miharija, 30. 4. 2019.

„Igrom do znanja“ naziv je projektnih aktivnosti učenika razredne nastave i  dio ovogodišnjeg projekta škole „Učim za život“. Veliko finale, projektni je dan kojega su učenici s iščekivanjem pomno pripremali. Projekte kojima su se bavili tijekom školske godine sada su mogli predstaviti učenicima ostalih razreda razredne nastave naše škole, ali i naučiti nešto novo i zanimljivo.

Napisala i fotografirala: Ana Kurilić, voditeljica projekta RN „Igrom do znanja“

Ovogodišnji projekt razredne nastave posvećen je učenju kroz igru. Učenici su u projektu sudjelovali od faze planiranja, gdje su pod vodstvom učiteljica, planirali teme razrednih projekata. Tijekom školske godine, u fazi razrade projekata, stjecali su nova znanja, vještine i iskustva o temama koje su neposredno odabrali, što je potaklo njihov interes i želju za istraživanjem i stvaranjem.

Kako je igra jedan od ključnih pojmova, projektni dan odlučili smo realizirati u novom parku Pomerio gdje su 16. travnja 2019. učenici razredne nastave ponosno predstavili svoje uratke zainteresiranim učenicima, roditeljima, djelatnicima škole te slučajnim i namjernim prolaznicima.

Aktivnostima smo obuhvatili razna područja, od umjetnosti do znanosti - za svakoga ponešto.

Kako je prvi razred vrijeme kada učenici intenzivno rade na usvajanju jezika i pisma, tako su projektne aktivnosti bile, uz navedeno, usko vezane.

„Znanje u stihu“ naziv je projekta učenika 1.a razreda koji su smišljali, pisali i recitirali pjesme o znanju, dok su učenici 1.b razreda osmislili lutkarsku predstavu „Znanje je moć“ koju su nam odglumili, a svi zainteresirani mogli su se okušati u scenskim improvizacijama.

Učenici 2.a razreda nisu se mogli odlučiti bi li naučili raditi pokuse ili bi istraživali prirodne pojave. Odlučili su povezati oboje pa su istraživali vulkane, svoja znanja prenijeli su na plakate, a svatko je izradio svoj vulkan. A pokus? Tko je bio na projektnom danu naučio je kako stvoriti umjetnu lavu.

Saznali smo da učenici 2.b razreda  vole pjevati, ali i odlično sviraju. Sve prisutne uveseljavali su pjesmom i svirkom na glazbenim instrumentima koje su sami izradili.

Boje su istraživali učenici 3.a razreda, a njihovi likovni radovi obojali su park i stvorili zaista poseban ugođaj, baš po mjeri učenja.

3.b ozbiljno se prihvatio posla, istraživali su biljke u parku, a doznali smo i nešto novo, u parku su zasađene jagodeee!

Učenici 4.a  istraživali su najvažnije izume čovječanstva - izradili su plakate, mini robota i maketu prve letjelice koja je sletjela na Mjesec.

Znate li kako radi naš mozak, od čega se sastoji i što sve može?  Sve to, a i mnogo više, znaju učenici 4.b razreda. Osim plakata i modela mozga kojega su nam ponosno prezentirali, izradili su priručnik u kojemu su prikupili stečena znanja o mozgu.

Kao na kakvoj veseloj tržnici, tržnici znanja, učenici su razmjenjivali naučeno, a mogli su se, zahvaljujući likovnjacima iz 3.a, fotografirati u okvirima znanja za trajno sjećanje kako je učenje zaista zabavna aktivnost.