Zvončari - čuvari tradicije

Autor: Vesna Valenčić, Martin Miharija, 16. 2. 2012.

U našu školu su stigli neobični gosti. Zvončari našeg kraja. Svi učenici su se okupili u školskoj dvorani kako bi uživali u njihovoj zvonjavi.

Predstavnici pet zvončarskih skupina iz našega kraja stigli su na poziv i u organizaciji učiteljice 4. a razreda Vesne Valenčić. Program cijelog događanja vodile su učenice istog razreda, Klara Krečar i Emma Linić, a pripremila ih je Tatjana Krpan Mofardin.

Učenike su redom zadivili Zvončari od Frlanije, Munski zvončari, Halubajski zvončari, Grobnički dondolaši i Zametski zvončari. Tjerali su zimu strašnim maskama i glasnom zvonjavom. Uvlačili su nas svojim pričama sve dublje i dublje u svoju povijest. Priče o njihovim precima i neimaštini još su ih više ohrabrile i navele da tjeraju svako zlo i nedaću.

Znatiželja se među učenicima pojavila kad su čuvari tradicije prezentirali svoju opremu. Ovčja koža, mačuka ili žunta, rogovi, crne radničke cipele, bijele ili crne ''brageše'', te zvona samo su dio opreme kojom zvončari dozivaju proljeće. Svaka se grupa zvončara, i dondolaša, predstavila učenicima i po načinu svojeg hoda i zvonjave jer je svaka po nečemu posebna.

Jedan školski sat druženja sa zvončarima prošao je tako brzo kao da je trajao samo pet minuta. Na kraju ugodnog i zanimljivog druženja zvončari su poručili: ''Poštujte svoj kraj i volite zvončare jer zvončari vole vas!''

Svojim plesom, zvonjavom i pričama zvončari su donijeli duh poklada i karnevala u našu školu, a još je samo ''falil'' miris fritula i fešta bi bila potpuna. Zvončari su ponos, tradicija i ljubav našega kraja. Očekujemo ih iduće godine, a fritule neka peku naše none i mame.

Poželimo i mi zvončarima i dondolašima da svojom zvonjavom otjeraju sve zle sile iz našeg prekrasnog zavičaja.

Običaji našeg zavičaja jedno su od bogatstava koja trebamo očuvati jer smo po njima prepoznatljivi i daleko izvan granica naše zemlje. A kako se u našoj školi u školskoj godini 2011./2012. provodi projekt ''Jednaki i svoji u Europskoj Uniji'', naši su učenici imali prigodu uživati u jedinstvenom doprinosu tom projektu.

Maja Medved, 4. a

Pavla Pinezić, Luka Štimac. 7 b