Na Velebitu

Autor: Martin Miharija, 24. 10. 2022.

Naši su učenici trećih razreda ovoga puta istraživali kulturna i prirodna blaga najduže planine u Hrvatskoj. Uz pratnju učiteljice Maje Doričić i Zvonimire Anić 6. listopada 2022. posjetili Kuću Velebita koja je dio Nacionalnog parka Sjeverni Velebit. Saznali su mnogo o kulturnoj i prirodnoj baštini, staništima, životinjama, povijesti stanovnika i klimi ove hrvatske planine.

Istraživali i učili o raznim živim bićima, bakterijama, pticama, medvjedima, biljkama i kukcima. Provirili su u najdublju hrvatsku jamu - Lukinu jamu. Tijekom boravka u jami, oponašali su speleolozi i istraživali tamni živi svijet jame koji je jedno od najvećih bogatstava hrvatske prirode.

"Najdraži dio bio mi je kada smo liftom ulazili u špilju. Bilo je malo strašno, ali zabavno.", rekla nam je Viktorija (3.b)

Saznali su nešto o životu ljudi na Velebitu u prošlosti. Oni su bili pastiri koji su gradnjom suhozida stvarali nova staništa. Pomogli su većoj bioraznolikosti Velebita stvaranjem novih bara, livada i sličnoga. Gledali su svijet ptičjim i medvjeđim očima pomoću naočala koje su im dali djelatnici Kuće Velebita.

"Dali su nam fora naočale kako bismo mogli vidjeti kako vide ptice i kako vide medvjedi i shvatiti kako oni doživljavaju taj doživljaj.", rekla je Noemi (3.b)

Otišli su radi novih znanja i kako bi razumjeli vrijednost Velebita koja se nalazi u kulturi i prirodnim bogatstvima. Prije ovoga izleta znali su samo da je Velebit najduža planina u Hrvatskoj, a sada imaju svijest o kulturnoj, povijesnoj i prirodnoj vrijednosti ove uzvisine.

« Srpanj 2024 »