Sudjelovali smo na 14. čakavskim susretima va Kostrene

Autor: Tatjana Krpan Mofardin, 12. 5. 2023.

U četvrtak, 11. svibnja u Narodnoj čitaonici Sv. Lucija u Kostreni upriličen je 14. čakavski susret va  Kostrene za učenike osnovnih škola. Domaćin je bila Osnovna škola Kostrena, a u programu je sudjelovalo šest osnovnih škola Primorsko-goranske županije, ukupno 56 učenika i 11 mentora.

Učenice OŠ Brajda iz 4.a razreda: Lara Ivančić, Dora Plazanić Kesonja, Mia Nothig,  Karla Maria Šiljac, Nika Ćućić i Enea Božić  nastupale su s recitalom Ćakulona. Mentorica im je bila Tatjana Krpan Mofardin uz pomoć i suradnju učiteljice Marije Topolko koja dugi niz godina u školi Brajda sa svojim čakavčićima njeguje domaću čakavsku besedu.

Izuzetno nam je drago da je sadašnja predsjednica katedre Čakavskog sabora Kostrene bivša učiteljica škole Brajda, Vesna Valenčić koja je, na početku programa, pozdravila  sve sudionike programa  i publiku.  Istakla je da se raduje što su se Čakavski susreti u Kostreni vratili nakon tri godine pauze. Zaželjela je da se vidimo i iduće godine u još većem broju.

Nastupi učenika pokazali su da se čakavska beseda ne zaboravlja tako lako i da će se, uz rad i entuzijazam učenika i mentora i dalje njegovati i čuvati. Publika je uživala u svim točkama programa; pjesme, recitacije, monolozi, recitali  i scenske igre oduševile su gledatelje i izmamile smijeh i  gromoglasni pljesak.

Tatjana Krpan Mofardin